TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI EGZEMY
Egzema (której jednym z rodzajów jest atopowe zapalenie skóry) to nawracająca, niezakaźna, zapalna choroba skóry, która – jak podaje Eczema Association of Australasia - na pewnym etapie życia dotyka jednego na trzech Australijczyków. W Polsce – jak szacuje Fundacja Alabaster – cierpi na nią blisko 4 mln Polaków.
Chociaż wyprysk atopowy – jak inaczej nazywana jest egzema – dotyka osób w każdym wieku, zwykle pojawia się we wczesnym dzieciństwie (u dzieci w wieku od 2 do 6 miesięcy) i znika około 6 roku życia. W rzeczywistości u ponad połowy osób cierpiących na egzemę objawy pojawiają się w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia, a u 20 procent osób egzema rozwija się przed ukończeniem piątego roku życia. (dane za: Eczema Association of Australasia)
Egzema – skąd się bierze? Co ją wywołuje?
Egzema u małych dzieci może być wywołana różnymi czynnikami. Jej typowe wyzwalacze to:
• czynniki/ substancje drażniące: chemikalia, pogoda (gorąca i wilgotna lub zimna i sucha), klimatyzacja, przegrzewanie dziecka, dym tytoniowy,
• alergeny: roztocza kurzu domowego, pleśń, trawy, pyłki roślin, żywność, zwierzęta domowe, odzież,
• stres.
Jakie są objawy egzemy u dzieci?
(za: Eczema Association of Australasia)
• sucha, czerwona, niejednolita lub popękana skóra,
• może pojawić się na dowolnej części ciała,
• może towarzyszyć jej wysięk oraz żółte/brązowe strupy,
• może powodować i często powoduje swędzenie.
Co może powodować zaostrzenia egzemy w nocy?
Niemowlęta i dzieci cierpiące na egzemę mogą być bardziej podatne na swędzenie w nocy niż w ciągu dnia. Co powoduje zaostrzenie objawów nocą?
• przegrzanie podczas snu spowodowane temperaturą lub wywołane włóknami syntetycznymi,
• wahania temperatury ciała – pocenie się i wychładzanie organizmu,
• włókna syntetyczne, które drażnią skórę lub zatrzymując pot na skórze,
• nieświadome drapanie swędzącej skóry podczas snu.
Egzema jest częstą przyczyną nieprzespanych nocy u małych dzieci cierpiących na tę chorobę. Pomaganie dziecku w zminimalizowaniu nocnych czynników drażniących może przyczynić się do spokojniejszego snu.
Jak ergoPouch może pomóc choremu na egzemę dziecku?
Cała bielizna nocna ergoPouch wykonana jest z oddychających, naturalnych włókien, w tym certyfikowanej bawełny organicznej i bambusa, i barwiona barwnikami na bazie wody. Są one nietoksyczne i nie zawierają środków chemicznych. Jest to korzystne dla dziecka podatnego na egzemę z wielu powodów:
1) kojące, wolne od środków chemicznych włókna naturalne są miękkie w dotyku i nie podrażniają wrażliwych ani sączących się miejsc wyprysku atopowego,
2) naturalne włókna są oddychające, dzięki czemu pomagają utrzymać równomierną temperaturę ciała malucha niezależnie od pory roku. Dodatkowo nasze produkty z włókien naturalnych pod względem ciepła posiadają swoją ocenę w skali TOG, dzięki czemu Twoje dziecko będzie bezpieczne przez całą noc.
3) nasze otulacze, śpiwory i inna bielizna nocna zapewniają osłonę, która zapobiega bezpośredniemu swędzeniu skóry dziecka.
Jak bawełna organiczna pomaga cierpiącemu na egzemę dziecku?
Bawełna organiczna jest uprawiana w sposób wykorzystujący naturalne metody, aby zminimalizować wpływ na nasze środowisko, zużywając mniej wody, ograniczając toksyczne emisje i uzupełniając żyzność gleby. Nasza bawełna organiczna z certyfikatem GOTS jest wolna od pestycydów i nie jest modyfikowana genetycznie jak konwencjonalna bawełna.
Bawełna organiczna – co daje Twojemu dziecku?
- pozwala skórze oddychać,
- reguluje temperaturę ciała ,
- zmniejsza ryzyko przegrzania,
- zmniejsza zaostrzenia egzemy,
- jest bezpieczna dla dziecka - żadnych toksycznych chemikaliów w kontakcie ze skórą malucha!
Najlepsza dla…
włókna naturalne są bezpieczniejsze dla Twojego dziecka i lepsze dla jego skóry. Niezależnie od tego, czy maluch cierpi na egzemę, czy nie!
Tu ją znajdziesz…
Cała bielizna nocna ergoPouch (w tym także śpiworki i otulacze) wykonana jest z włókien naturalnych: certyfikowanej bawełny organicznej i bambusa. Wszystkie produkty ergoPouch są barwione przy użyciu barwników utrzymanych na bazie wody, co oznacza, że są nietoksyczne dla Twojego dziecka i jego skóry, a także lepsze dla naszego środowiska.
Uważaj na…
Trzymaj się z daleka od bielizny nocnej z syntetycznych materiałów zewnętrznych ORAZ z syntetycznymi wypełnieniami, takimi jak poliester. Włókna syntetyczne nie mają takich samych właściwości i mogą powodować wahania temperatury ciała w trakcie snu. Mogą również zatrzymywać zbyt dużo ciepła, co jest szczególnym problemem w przypadku dzieci chorych na egzemę, ponieważ może pogorszać stan ich skóry. Ponadto przegrzanie jest niebezpieczne dla małych dzieci, gdyż może doprowadzić do śmierci łóżeczkowej.
Wybór bielizny nocnej dla dziecka ze skłonnością do egzemy
Chociaż organiczne, naturalne włókna to świetny początek, ważne jest też, aby wybrać odpowiedni współczynnik ciepła (TOG) na dany sezon. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem: „Skala grubości TOG – co to takiego?”, który pomoże Ci wybrać odpowiedni TOG i produkt dla Twojego dziecka.