WSZYSTKIE ZAMÓWIENIA WYSYŁAMY GRATIS!

Rutyna niemowlaka, czyli jak przygotować plan dnia 0
Rutyna niemowlaka, czyli jak przygotować plan dnia

Ustalenie stałego planu dnia wspiera prawidłowy rozwój dziecka jednocześnie ułatwiając maluchowi poznawanie otaczającego go świata i panujących w nim zasad. Codzienna rutyna pomaga dziecku przewidzieć kolejne aktywności, a tym samym zrozumieć różnicę między dniem, a nocą.

 

Jak przygotować plan dnia noworodka?

Plan dnia warto wprowadzić w pierwszych tygodniach, a nawet dniach po powrocie ze szpitala. Dobrą praktyką jest ustalenie stałych godzin poszczególnych czynności: karmienia, zabawy, spaceru oraz wieczornej rutyny kąpieli i spania.  

Plan dnia powinniśmy dostosować do preferencji maluszka. Już po kilku pierwszych dniach obserwacji zauważymy co ile godzin nasz niemowlak jest głodny, ile czasu potrzebuje na drzemki i w jaki sposób najbardziej lubi usypiać. Pamiętaj jednak, że raz ustalony plan dnia maluszka należy na bieżąco aktualizować. Dziecko na każdym etapie rozwoju ma inne potrzeby, inaczej wyglądają pory zabaw, spacerków, karmienia oraz ilość i długość drzemek.

 

Jak nauczyć noworodka odróżniać dzień od nocy

Niemowlęta nie odróżniają dnia od nocy, nie mają wypracowanego poczucia pory dnia. Wyznacznikiem czasu dla nich jest jedynie głód i zmęczenie. Warto więc wprowadzając codzienną rutynę zachować różnicę między porami doby. Dobrym sposobem jest inny sposób przygotowywania maluszka do nocnego snu, a inny do zwykłych drzemek. Pamiętajmy, aby dzienne drzemki przebiegały przy dziękach codziennych czynności prowadzonych w domu. Jednak rytuał wieczorny warto przeprowadzić w spokoju, wyciszając maluszka. Dobrym sposobem jest wykonanie delikatnego masażu przed snem. Już podczas kąpieli możemy wybierać kosmetyki dla dzieci o lawendowym zapachu, które wyciszają i uspokajają maluszka. Delikatny masaż, czytanie książeczki czy śpiewanie kołysanek powinny przebiegać w atmosferze spokoju, powolnego wyciszania i miłości.

 

Idealne warunki do snu

Pamiętaj, aby zadbać o odpowiednie warunki w sypialni dziecka. Warto przewietrzyć sypialnię, obniżając tym samym temperaturę, przed położeniem dziecka do łóżeczka. Idealna temperatura w sypialni maluszka w nocy powinna wynosić między 18 a 20ºC. Ze względów bezpieczeństwa, a także dla lepszego wyciszenia dziecka, w łóżeczku nie powinno być żadnych zabawek. Ubranko w którym kładziemy malucha do spania powinno być wygodne, zapewniając dziecku ciepło, jednocześnie go nie przegrzewając.

Wygodnym rozwiązaniem są więc śpiworki, otulacze i kombinezony o określonej grubości TOG, którą możemy dopasować do temperatury panującej w pokoju dziecka. Wybierając określoną grubość ubranka należy pamiętać o dostosowaniu do innych elementów garderoby.

 

Wybudzanie maluszka w nocy

Problemem z którym borykają się rodzice to nocne pobudki niemowlęcia. Jak sobie z nimi poradzić i jak sprawić, żeby dziecko nadal chętnie chciało usnąć dalej? Przede wszystkim należy działać szybko – odpowiadając na potrzebę dziecka. Dzieci budzą się zazwyczaj z dwóch powodów: bo są głodne lub bo w ich pieluszce zrobiło się mokro, oczywiście zdarzają się również inne powody jak kolka, potrzeba bliskości, ból spowodowany ząbkowaniem.

W pierwszym okresie życia niemowlęcego otulacz zakładany do snu może stać się niezastąpionym ułatwieniem dla rodzica i wygodą dla maluszka. Otulonego maluszka łatwiej ułożyć sobie do karmienia. Wystarczy na czas jedzenia schować rączki do jego wnętrza. Ułatwieniem dla rodziców jest także dwukierunkowy suwak, który umożliwia zmianę pieluszki bez konieczności rozbierania dziecka i całkowitego wybudzania go ze snu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl