ZAREJESTRUJ SIĘ DO NEWSLETTERA I SKORZYSTAJ Z RABATU!

Podróż z niemowlakiem lub małym dzieckiem – porady 0
Podróż z niemowlakiem lub małym dzieckiem – porady

Podróżowanie z niemowlęciem lub małym dzieckiem może być stresujące. Zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie ich cennego snu i codziennej rutyny – to dwie rzeczy, nad udoskonaleniem których prawdopodobnie tak ciężko pracowaliście. Wielu rodziców (być może i Ty) martwi się, że usypianie i wykonywanie codziennych obowiązków związanych z dzieckiem podczas podróży będzie zbyt trudne. Niektórzy czują, że nie powinni nawet zawracać sobie głowy wycieczkami czy wakacjami i zaufajcie mi: ja też byłam wielokrotnie w tym miejscu, kiedy moje dzieci były małe. Sprawienie, że to wszystko zadziała, jest jednak możliwe i warte zachodu. Dzięki wiedzy, odrobinie planowania i przygotowania oraz pozytywnemu nastawieniu Twoje dziecko będzie mogło kontynuować swoje rutynowe czynności i dobrze spać podczas podróży, a także w trakcie Waszego urlopu. Oto 6 moich najlepszych wskazówek dotyczących snu i rutyny, które pomogą Ci podróżować z niemowlęciem lub małym dzieckiem i sprawić, że wakacje będą naprawdę udane!

 

1. Utrzymanie codziennej rutyny

Staraj się, aby codzienność Twojego malucha była jak najbardziej zbliżona do „normalnej”. Dużo łatwiej będzie mu się przystosować i dostosować do różnych środowisk i ludzi wokół, jeśli ogólny harmonogram dnia (i nocy) pozostanie względnie taki sam. Obejmuje to kontynuowanie naturalnego rytmu karmienia/zabawy/snu dziecka w ciągu dnia, podczas jazdy na długich dystansach lub lotu w samolocie.

Na przykład, gdy dziecko jest głodne, zaoferuj mu karmienie piersią i/lub posiłek czy przekąskę w zależności od pory dnia, po czym poświęć trochę czasu na zabawę, a następnie – gdy dziecko jest zmęczone i potrzebuje drzemki – ułatw mu zasypianie. UWAGA - drzemki w podróży mogą być krótsze niż zwykle. Jeśli możesz pomóc swojemu maluchowi zadomowić się w nowym miejscu i pozwolić mu drzemać dłużej, to fantastycznie. Jeśli nie, rozpocznij następny cykl karmienia/zabawy/snu i idź dalej.

 

2. Powtarzaj rytuały przed snem

Jeśli pod koniec dnia nadal podróżujesz, najlepszą wskazówką jest odtworzenie znanej dziecku rutyny pójścia spać, starając się, aby maluch zasnął i rozpoczął „noc” mniej więcej o tej samej porze, o której robił to w domu. Zacznij od solidnego posiłku na kolację, a następnie wykonaj mały masaż i przebierz dziecko w otulacz lub śpiworek ergoPouch.

Zakończ karmienie mlekiem (piersią, mlekiem modyfikowanym lub kubkiem niekapkiem), pozostaw dziecko do odbicia, a następnie umieść malucha w ulubionym otulaczu lub śpiworku i pozwól mu swobodnie zasnąć samodzielnie lub z Twoją pomocą.

 

3. Odtwórz środowisko snu

Kiedy podróżujesz, staraj się jak najlepiej odtworzyć domowe środowisko snu swojego malucha. Przed każdą drzemką i nocnym snem włóż dziecko do otulacza lub śpiworka ergoPouch, ponieważ to zasygnalizuje mu, że nadszedł „czas snu” i zapewni odpowiednią przytulność. Staraj się, aby przestrzeń do spania była jak najciemniejsza i wolna od różnych światełek i stymulujących elementów rozpraszających.

Jeśli dziecko śpi w Twoich ramionach, obróć je twarzą do siebie, aby zapewnić mu więcej ciemności (jeśli to oczywiście możliwe i bezpieczne). Podczas podróży nie są potrzebne urządzenia ze sztucznym białym szumem. Pozwól dziecku słuchać i przyzwyczajać się do normalnych dźwięków wokół niego. Im częściej to robi, tym bardziej znajome i uspokajające staną się te dźwięki. Używaj za to zasłon okiennych, aby stworzyć ciemną przestrzeń w swoim hotelu, Airbnb, domu babci itp. To prawdziwy „game changer”, tak naprawdę wszyscy ich potrzebujemy!

 

Roleta zaciemniająca ergoPouch

 

4. Uspokajanie

Jeśli są chwile, kiedy nie możesz uspokoić swojego maleństwa, poświęć trochę czasu, aby je ukołysać lub potrzymać na rękach. Rób to tak często, jak to konieczne. Stwórz zespół ze swoim mężem/żoną, partnerem/partnerką, ponieważ samotne radzenie sobie z niespokojnym dzieckiem może być dość stresujące. Pamiętaj, że to wszystko jest tymczasowe. Nie „zrujnujesz” snu dziecka i związanej z nim rutyny, jeśli po powrocie do nich powrócisz.

 

5. Działaj konsekwentnie!

Jeśli chodzi o podróżowanie z niemowlęciem, najważniejsza jest konsekwencja. Po dotarciu na miejsce natychmiast dostosuj tryb swojego życia i życia malucha do lokalnej strefy czasowej, jeśli różni się ona od tej, z której wyjechaliście. Należy się spodziewać, że pierwsze dwa lub trzy dni z dzieckiem mogą być nieco niespokojne, gdyż maluch odzyskuje siły po podróży i dostosowuje się do nowego otoczenia. Ponownie trzymaj się najlepiej jak potrafisz rutyny dnia i nocy i przetrwaj dzielnie pierwszy dzień lub dwa, wiedząc, że jest to bardzo normalne i minie. Unikaj drastycznych zmian, trzymaj się tego, co wiesz, a wszyscy wpadniecie w wakacyjny nastrój, zanim się zorientujecie.

 

 

6. Łóżeczko turystyczne ergoPouch

Na wakacjach posiadanie bezpiecznego (i wygodnego) miejsca do spania dla dziecka to nie tylko najważniejsza podróżnicza wskazówka – to podstawa. Łóżeczko turystyczne ergoPouch to idealne rozwiązanie dla noworodków, które się jeszcze nie obracają. Ma ono lekką, ale solidną stalową ramę, którą można złożyć w super kompaktowy plecak, co ułatwia transport i przechowywanie. Siateczkowe boki biegną przez całą długość gondoli. Materac jest wypełniony otworami zapewniającymi przepływ powietrza, tworząc bezpieczne i oddychające środowisko 360 stopni, w którym dziecko może spać.

A co z podróżą w drodze do domu? Obowiązują ta same rady.

 

 

o autorce:

Steph Gouin jest wykwalifikowaną konsultantką ds. snu niemowląt i dzieci, dyplomowaną pielęgniarką z ponad 15-letnim stażem i mamą trójki pięknych dzieci. Jako jedna z wiodących australijskich ekspertek ds. snu Steph jest międzynarodowym mówcą. W 2019 r. podróżowała nawet na Bliski Wschód, aby przemawiać na konferencji na temat zdrowia i dobrego samopoczucia małych dzieci.

Jej publikacje pojawiały się na kilku internetowych forach dla rodziców, w tym w „Kidspot” i „The Tot” w USA, a także w licznych australijskich magazynach dla rodziców. Jest jednym z dwóch „ekspertów od snu” pracujących dla @mymothersgroup i Kidspot. Steph jest niesamowitą pasjonatką swojej pracy i czerpie ogromną satysfakcję z edukowania, wspierania i doradzania rodzicom od razu po urodzeniu dziecka i przez kolejne lata.

Jeśli chcesz skontaktować się ze Steph, możesz to zrobić za pośrednictwem jej strony internetowej lub Instagrama.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl